Biuro Prasowe Jasnej Góry

2009-05-29 10-lecie Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska

Sala Rycerska. Jubileusz 10-lecia Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska Uroczystości jubileuszowe z okazji 10-lecia Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska odbyły się w czwartek, 28 maja na Jasnej Górze.

Mszy św. o godz. 17.00 w bazylice jasnogórskiej, w intencji Stowarzyszenia, dobrodziejów oraz przyjaciół Jasnogórskiej Muzyki Dawnej, przewodniczył o. Dariusz Cichor, definitor generalny Zakonu Paulinów, dyrektor ds. mediów i wydawnictw Zakonu. Eucharystię uświetnił śpiew Jasnogórskiego Chóru Chłopięcego „Pueri Claromontani” pod dyr. Jarosława Jasiury.

„Z największą radością pragniemy wyrazić Panu Bogu dziękczynienie za 10 lat posługi Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska naszej umiłowanej Ojczyźnie – powiedział na początku liturgii prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych – Wspólnota ta gromadząca ludzi kultury, muzykologów, muzyków, dobrodziejów, przyjaciół i sponsorów odkrywała najpiękniejsze karty polskiej kultury muzycznej, i dziś jako dar swojej ciężkiej pracy pragnie złożyć na tym ołtarzu dorobek pokoleń polskich kompozytorów, którzy związali swoje życie z Panem Bogiem i Matką Najświętszą”.

„Założenie Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska było inspirowane potrzebą poszukiwań tych znaków i tego dorobku szeroko pojętej kultury Jasnej Góry, Sanktuarium Narodu Polskiego, które niewątpliwie były inspirowane duchem Bożym – mówił w homilii o. Dariusz Cichor – (…) Dzisiaj stajemy przy tym ołtarzu, by dziękować zarówno za Jasną Górę, za wszystkich, którzy kształtowali jej materialne i duchowe oblicze i za was tu zgromadzonych, którzy pomagacie w odkrywaniu tego innego świata, dotychczas spoczywającego w archiwalnych szafach i wydobywanego obecnie po to, by dzisiaj karmić ludzkie serca prawdziwym pięknem i prawdziwą kulturą”.

O godz. 18.00 w Sali Rycerskiej odbył się Koncert Muzyki Dawnej. W programie znalazło się „6 Sonatas a tre” o. Amando Ivancica OSPPE (1727-1758) w wykonaniu: Zespołu Muzyki Dawnej „Capella Czestochoviensis”, Jana Krzeszowca - flauto traverso, Tomasza Wabnica - dyr. artystyczny, viola, Philipp'a Preimesberger'a - violoncello, Deirdre'a Brenner'a - cembalo.

o. Stanisław Tomoń
2009-05-29, piątek, godz. 14.30

List prezydenta Częstochowy Tadeusza Wrony skierowany do prezesa Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska” o. Nikodema Kilnara:

Jubileusz 10-lecia działalności Stowarzyszenia „Kapela jasnogórska” jest prawdziwym świętem częstochowskiej kultury. Niełatwo bowiem wskazać podobny przykład organizacji pozarządowej, której działalność w okresie dekady dała tak piękne rezultaty. Liczne koncerty, sesje naukowe, a przede wszystkim nagrania płytowe ukazujące niezwykłe piękno ukryte w przebogatych zbiorach jasnogórskich, zyskały Stowarzyszeniu powszechne uznanie i szacunek.

W samej nazwie nawiązuje ono do wspaniałych, sięgających XVI wieku tradycji jasnogórskiego muzykowania, które klasztor OO. Paulinów w Częstochowie wyniosło do rangi jednego z najbardziej znaczących ośrodków kultury muzycznej w Polsce. Dzisiaj, także dzięki Stowarzyszeniu, możemy czerpać głęboko z tej skarbnicy jaką stanowią jasnogórskie muzy kalia, których fonograficzne dokumentowanie jest autentycznym wydarzeniem ostatnich lat w polskiej kulturze, co potwierdzają między innymi Nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za lata 2006 i 2008 dla płyt z serii „Jasnogórska muzyka dawna. Musica Claromontana”.

Samorząd miasta Częstochowy od lat wspiera aktywność Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska” i także w przyszłości pomagać będzie w realizacji jego wartościowych działań. Naszą wspólną sprawą jest bowiem troska o dziedzictwo duchowe, kulturowe i materialne, którego depozytariuszem jest Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze.

Z okazji jubileuszu proszę o przyjęcie serdecznych gratulacji i podziękowań oraz życzeń, by działalność Stowarzyszenia przynosiła nam wszystkim coraz
piękniejsze owoce.

Tadeusz Wrona

*

Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska 1999 – 2009

„Jasna Góra jest dla Polski i Polaków wartością bezcenną jako ośrodek życia duchowego, ale także jako silnie oddziałujące od wieków na cały kraj i daleko poza jego granice centrum kultury i sztuki”.

Kierując się szacunkiem dla „wielowiekowej tradycji i dorobku licznych pokoleń kompozytorów, wykonawców, budowniczych instrumentów i innych osób zasłużonych dla życia muzycznego Jasnej Góry” grupa osób, przedstawicieli różnych środowisk Częstochowy, działając przy życzliwości Klasztoru Jasnogórskiego oraz władz Miasta postanowiła zawiązać Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska.

Członkami założycielami Stowarzyszenia byli: o. Anzelm Chałupka - paulin, Józef Figiel, Andrzej Grądman, Leszek Hadrian, ks. Stanisław Jasionek, Mariola Jeziorowska, Andrzej Karoński, Wanda Malko, Małgorzata Nowak, Tadeusz Piersiak, Hubert Prochota, Halina Rozpondek, Dariusz Sałajewski, Barbara Trząskowska-Szcześniak oraz Maciej Zagórski.

Cele i formy działań Stowarzyszenia określił jego Statut, przyjęty wiosną 1999 r.:

„1. Celem Stowarzyszenia jest:
- reaktywowanie zespołu instrumentalistów pod nazwą „Kapela Jasnogórska” i sprawowanie nad nim stałego mecenatu,
- promocja twórczości kompozytorów jasnogórskich oraz muzykaliów zgromadzonych w archiwach klasztornych na Jasnej Górze.

2. Realizacja tych celów będzie się odbywała poprzez:
- organizację koncertów zespołu „Kapela Jasnogórska”,
- opracowywanie i wydawanie materiałów nutowych kompozycji ze zbiorów jasnogórskich,
- opracowywanie i wydawanie materiałów źródłowych o charakterze naukowym i popularnonaukowym dotyczącym dziejów działalności muzycznej na Jasnej Górze,
- nagrywanie i wydawanie materiałów dźwiękowych z muzyką ze zbiorów jasnogórskich”.

Prezesami Stowarzyszenia od czasu jego powstania byli: Wanda Malko, a następnie Maciej Zagórski. Od 2003 r. w skład Zarządu weszli: o. Sebastian Matecki oraz o. Nikodem Kilnar. Uczestnictwo ojców Paulinów w pracach Stowarzyszenia dodało mu nowego rozmachu i otworzyło szersze perspektywy działań.

Od roku 2003 do chwili obecnej Zarząd Stowarzyszenia przedstawia się następująco:
- o. Nikodem Kilnar paulin, prezes
- Maciej Zagórski, wiceprezes
- o. Sebastian Matecki paulin, sekretarz
- Bogumiła Jodłowska, skarbnik
- Halina Rozpondek, członek zarządu.

Działalność Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska”

Pierwszy koncert reaktywowanej Kapeli Jasnogórskiej odbył się w bazylice jasnogórskiej w dniu 15 stycznia 2000 roku w ramach obchodów Roku Jubileuszowego. Koncert prowadził Jan Tomasz Adamus, organista i dyrygent, a muzycy przedstawili na kopiach instrumentów dawnych utwory Marcina Józefa Żebrowskiego. Od tego czasu w szereg koncertów prezentujących Jasnogórską Muzykę Dawną włączyło się niemal całe środowisko polskich wykonawców muzyki dawnej, jak też wiele ośrodków naukowych z całej Polski oraz Europy.

Działania Stowarzyszenia skupiają się w kilku obszarach. Najważniejsze z nich, to:

• prace archiwalne – opracowanie materiałów nutowych dla wykonawców,
• przygotowanie koncertów – współpraca z zespołami muzyki dawnej, chórami, dyrygentami i solistami,
• dokonywanie nagrań i rejestracji materiału dźwiękowego na płyty CD - współpraca z firmami fonograficznymi,
• organizacja sesji naukowych,
• publikowanie partytur utworów.

Ze Stowarzyszeniem stale współpracuje Zespół Naukowo-Redakcyjny Jasnogórskich Muzykaliów, kierowany przez prof. dr hab. Remigiusza Pośpiecha. W skład zespołu wchodzą muzykolodzy uczelni Krakowa, Opola, Łodzi, Poznania, Warszawy i innych.

Do chwili obecnej Stowarzyszenie było współorganizatorem 5 sesji naukowych organizowanych głównie podczas trwania Festiwali Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Tematyka konferencji poświęcona była twórczości kompozytorów jasnogórskich: Marcina Józefa Żebrowskiego, o. Cyryla Gieczyńskiego, o. Władysława Leszczyńskiego, o. Eryka Briknera, o. Amando Ivancica oraz Józefa Elsnera. Z referatami występowali naukowcy z Polski oraz Austrii, Czech, Niemiec, Słowacji, Ukrainy, Słowenii, Chorwacji.

Muzykę kompozytorów jasnogórskich wykonuje szereg zespołów muzyki dawnej z całej Polski, a także z zagranicy:
• Kapela Jasnogórska – dyr. Jan Tomasz Adamus, dyr. Jarosław Jasiura
• Zespół Muzyki Dawnej z Zamku na Wawelu Floripari – dyr. Aleksander Tomczyk
• Concerto Polacco – dyr. Marek Toporowski
• La Tempesta – dyr. Jakub Burzyński
• Accademia dell’Arcadia – dyr. Bartłomiej Stankowiak
• Capella Czestochoviensis – dyr. Tomasz Wabnic
• Warszawska Opera Kameralna – dyr. Tadeusz Karolak
• Morphing Vienna Chamber Orchestra – dyr. Tomasz Wabnic
• A Capella Leopolis & Consortium Sedinum – dyr. Paweł Osuchowski
• Camerata Silesia – dyr. Anna Szostak
• Chór Sine Nomine – dyr. Piotr Zawistowski
• Chór Kameralny „Cantores Minores Vratislavienses” – dyr. Piotr Karpeta.

Miejscem, w którym odbywa się większość koncertów, jest bazylika jasnogórska w Częstochowie. Niemniej, koncerty były także prezentowane w wielu innych świątyniach, m.in. na Skałce w Krakowie, w kościele św. Ducha w Warszawie oraz w Grodkowie, Katowicach, Łodzi, Opolu, Płocku i Radomiu, a także na Zamku Królewskim w Warszawie.

W powiązaniu z działalnością koncertową powstają nagrania, które następnie wydawane są na płytach CD we współpracy z Firmami Fonograficznymi: Musicon, DUX, Acte Prealable. Od roku 2003 do chwili obecnej ukazało się 37 pozycji. Dwie płyty zostały wyróżnione Nagrodą Akademii Fonograficznej „Fryderyk” (vol. 13 oraz Ciemne Jutrznie, dyr. Marek Toporowski), a dwie kolejne do tej nagrody zostały nominowane.

We współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym w Krakowie wydane zostało 9 partytur z kompozycjami Marcina Józefa Żebrowskiego, Eryka Briknera i Józefa Elsnera.

Stowarzyszenie prowadzi stałą współpracę z Ośrodkiem Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie oraz festiwalami muzyki sakralnej i muzyki dawnej.

Działalność Stowarzyszenia wspomagana jest m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Urząd Miasta Częstochowy.

Aktywność Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska spotyka się z życzliwym oddźwiękiem w środowisku lokalnym i ogólnopolskim. Wyrazem tego jest m.in. przyznanie Prezesowi Stowarzyszenia o. Nikodemowi Kilnarowi Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie Kultury (2006 r.) oraz powołanie Go w marcu 2009 r. przez Konferencję Episkopatu Polski na funkcję Krajowego Duszpasterza Muzyków Kościelnych.

Wypada wyrazić nadzieję, że dalsze prace na rzecz przywracania Jasnogórskiej Muzyki Dawnej świadomości społeczeństwu XXI wieku nadal będą przebiegać tak pomyślnie jak dotąd.

prof. Maciej Zagórski, z-ca Prezesa Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska

drukuj
Czytaj stronę w 104 językach

Galeria zdjęć:

w najbliższych dniach

piątek - 19 kwietnia

Pielgrzymka Maturzystów diecezji bielsko-żywieckiej
godz. 12.00 - Msza św. - Bazylika
Wernisaż wystawy „Od Mokrej do Monte Cassino – szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich”
godz. 12.00 - Bastion św. Rocha
Maturzyści - Akademickie LO Rzeszów
godz. 13.30 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej


sobota - 20 kwietnia

parafia Stryków
godz. 12.00 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej
Krajowe Forum Zelatorów świeckich Żywego Różańca + Nocna Pielg. PIesza z Piekar Śląskich w int. Osób zranionych w Kościele
godz. 13.30 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej

Czuwanie: Siostry Opatrzności Bożej


niedziela - 21 kwietnia

Pielgrzymka Motocyklistów - Rajd Katyński
godz. 11.00 - Msza św. - Szczyt

Czuwanie: par. św. Klemensa z Zawoi


Spowiedź w Kaplicy Sakramentu Pokuty i Pojednania
codziennie w godz. od 6.15 do 19.30

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Sakramentu Pokuty i Pojednania
codziennie w godz. od 6.00 do 21.00

Muzea jasnogórskie, Golgota Wschodu - Bastion św. Barbary
czynne w godz. od 9.00 do 16.00

Wieża
czynna w godz. od 8.00 do 16.00

Prośby na Nowennę do Matki Bożej
można składać w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz za pośrednictwem strony internetowej jasnagora.pl

Zachęcamy do łączności z Jasną Górą przez TVP, TV Trwam, Radio Jasna Góra lub kanał Jasnej Góry na youtube.com

Transmisja wszystkich Mszy świętych i nabożeństw z Kaplicy Matki Bożej:
- kanał YouTube Jasnej Góry
- strona internetowa www.jasnagora.pl
- strona internetowa www.jasnagora.com