MEDIA
Jasna Góra Matka Boża Jasnogórska Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika
Chrystus Zmartwychwstał Alleluja!   ·   Nabożeństwo majowe - 19:00 Kaplica Matki Bożej   ·   Prośby na Nowennę do Matki Bożej można składać w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz za pośrednictwem niniejszej strony   ·   Zachęcamy do łączności z Jasną Górą przez kanał Jasnej Góry na youtube.com oraz przez TVP czy Radio Jasna Góra   ·   

Co warto zobaczyć?

Kaplica Matki Bożej i Bazylika Jasnogórska

centralne miejsca na Jasnej Górze, miejsca sprawowania sakramentów i codziennej modlitwy, w głównym ołtarzu Kaplicy Matki Bożej umieszczony jest Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej – Królowej Polski

Sala Rycerska

sala pamiętająca wiele historycznych wydarzeń, w której umieszczono pamiątkowe sztandary wojskowe, sala na pietrze klasztoru, wejście na lewo przed kaplicą Matki Bożej.

Aktualnie na sali rycerskiej czasowa wystawa historyczna „W drodze do niepodległości kanadyjski przystanek Obóz Kościuszko w Niagara-On-The-Lake, 1917-1919”

Kaplica Różańcowa

– jest tuż przy Kaplicy Cudownego Obrazu /wychodząc z Kaplicy Matki Bożej kierujemy się na prawo/

Kaplica św. Józefa

– należy przejść czterema bramami na zewnątrz Jasnej Góry i za pierwszą wejściową bramą zwaną Bramą Lubomirskich kierujemy się na prawo

o 13:00 – interesujący film o Jasnej Górze dla pielgrzymów pt. Jasnogórskie cuda i łaski.

Skarbiec, Muzeum 600-lecia

– nad porządkiem zwiedzania czuwają panowie z Ochrony klasztoru i siostry zakonne. We wszystkich tu wymienionych obiektach muzealnych zabronione jest wykonywanie zdjęć i filmowanie bez każdorazowo wydanego, specjalnego zezwolenia Władz klasztoru i o. Kustosza Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze.

– Skarbiec czynny codziennie od 9.00 do 17.00 /sezon letni; w okresie zimowym 1 XI-28 II czynne 9.00-16.00/

– Muzeum 600-lecia czynne codziennie od 9.00 do 17.00 /sezon letni; w okresie zimowym 1 XI-28 II czynne 9.00-16.00/

Bastion św. Rocha – Skarbiec Pamięci Narodu

Bastion św. Rocha czynny codziennie od 9.00 do 17.00 /sezon letni; w okresie zimowym 1 XI-28 II czynne 9.00-16.00/

wystawy:

– „Narodowy zryw „Solidarności’ w wotach pielgrzymów jasnogórskich”

– „Ojczyzno ma – Polskie drogi do wolności

– pamiątki po ofiarach katastrofy w Smoleńsku

Sala o. Kordeckiego

– obraz „Polonia” Antoniego Tańskiego

Jasnogórska Golgota

Na piętrze w Kaplicy Cudownego Obrazu są stacje Drogi Krzyżowej namalowane przez Jerzego Dudę-Gracza. Miejsce dostępne do modlitwy i zwiedzenia od 6.00 do 21.00.

Stacje Różańcowe

Na placu przed szczytem, od strony parków i III Alei Najśw. Maryi Panny rozmieszczone są stacje różańcowe. Zachęcamy do indywidualnego lub grupowego nawiedzania tych miejsc i rozważania tajemnic Różańca św. Dostępne o każdej porze dnia i nocy.

Wieża

nieczynna do odwołania

Kościół pw. Świętej Barbary

W niewielkiej odległości (ok. 500 m) od Jasnej Góry, przy kościele św. Barbary znajduje się kaplica z cudownym źródełkiem. Jest to miejsce z którego czerpano wodę do obmycia Cudownego Obrazu Matki Bożej po zadaniu ran ciętych Wizerunkowi Maryi w czasie napadu 14 kwietnia 1430 r. Zachęcamy i zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca.