MEDIA
Jasna Góra Matka Boża Jasnogórska Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika
W związku z limitami wiernych wynikającymi z wprowadzenia strefy czerwonej - do jasnogórskiej bazyliki może wejść 160 osób, do Kaplicy Matki Bożej 60, a do Kaplicy Sakramentu Pokuty 36 osób.   ·   Zapraszamy na nabożeństwa październikowe - codziennie w Kaplicy Cudownego Obrazu o g. 19:00   ·   Zachęcamy do łączności z Jasną Górą przez TVP, Radio Jasna Góra lub kanał Jasnej Góry na youtube.com   ·   Najnowszy odcinek z cyklu Płomyki w Zakon zebrane pt. Ubóstwo jest dostępny!   ·   Trwa Rok Jubileuszowy 750-lecia śmierci bł. Euzebiusza - założyciela Zakonu Paulinów   ·   Prośby na Nowennę do Matki Bożej można składać w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz za pośrednictwem niniejszej strony   ·   

Co warto zobaczyć?

Kaplica Matki Bożej i Bazylika Jasnogórska

centralne miejsca na Jasnej Górze, miejsca sprawowania sakramentów i codziennej modlitwy, w głównym ołtarzu Kaplicy Matki Bożej umieszczony jest Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej – Królowej Polski

Sala Rycerska

sala pamiętająca wiele historycznych wydarzeń, w której umieszczono pamiątkowe sztandary wojskowe, sala na pietrze klasztoru, wejście na lewo przed kaplicą Matki Bożej.

Aktualnie na sali rycerskiej wystawa poświęcona Początkom Zakonu Paulinów i jego założycielowi bł. Euzebiuszowi z okazji jubileuszu 750 – lecia śmierci błogosławionego.

Kaplica Różańcowa

– jest tuż przy Kaplicy Cudownego Obrazu /wychodząc z Kaplicy Matki Bożej kierujemy się na prawo/

Kaplica św. Józefa

– należy przejść czterema bramami na zewnątrz Jasnej Góry i za pierwszą wejściową bramą zwaną Bramą Lubomirskich kierujemy się na prawo

o 13:00 – interesujący film o Jasnej Górze dla pielgrzymów pt. Jasnogórskie cuda i łaski.

Skarbiec, Muzeum 600-lecia

– nad porządkiem zwiedzania czuwają panowie z Ochrony klasztoru i siostry zakonne. We wszystkich tu wymienionych obiektach muzealnych zabronione jest wykonywanie zdjęć i filmowanie bez każdorazowo wydanego, specjalnego zezwolenia Władz klasztoru i o. Kustosza Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze.

– Skarbiec czynny codziennie od 9.00 do 17.00 /sezon letni; w okresie zimowym 1 XI-28 II czynne 9.00-16.00/

– Muzeum 600-lecia czynne codziennie od 9.00 do 17.00 /sezon letni; w okresie zimowym 1 XI-28 II czynne 9.00-16.00/

Bastion św. Rocha – Skarbiec Pamięci Narodu

Bastion św. Rocha czynny codziennie od 9.00 do 17.00 /sezon letni; w okresie zimowym 1 XI-28 II czynne 9.00-16.00/

wystawy:

– „Bogurodzica. Splendor Rzeczypospolitej Obojga Narodów”

– „Narodowy zryw ‘Solidarności’ w wotach pielgrzymów jasnogórskich”

– „Ojczyzno ma – Polskie drogi do wolności

– pamiątki po ofiarach katastrofy w Smoleńsku

– „Świadkowie prześladowanego Kościoła – posłannictwo Marii Teresy Carloni”

Sala o. Kordeckiego

– obraz „Polonia” Antoniego Tańskiego

Arsenał

Czynny od godziny 9:00 do 17:00

Aktualnie wystawa pt. Człowiek zawierzenia. W 40 rocznicę pierwsze pielgrzymki św. Jana Pawła II na Jasną Górę

Jasnogórska Golgota

Na piętrze w Kaplicy Cudownego Obrazu są stacje Drogi Krzyżowej namalowane przez Jerzego Dudę-Gracza. Miejsce dostępne do modlitwy i zwiedzenia od 6.00 do 21.00.

Stacje Różańcowe

Na placu przed szczytem, od strony parków i III Alei Najśw. Maryi Panny rozmieszczone są stacje różańcowe. Zachęcamy do indywidualnego lub grupowego nawiedzania tych miejsc i rozważania tajemnic Różańca św. Dostępne o każdej porze dnia i nocy.

Wieża

czynna od 8.00 do 16.00 /w okresie zimowym od grudnia do marca nieczynna/

Kościół pw. Świętej Barbary

W niewielkiej odległości (ok.500 m) od Jasnej Góry, przy kościele św. Barbary znajduje się kaplica z cudownym źródełkiem. Jest to miejsce z którego czerpano wodę do obmycia Cudownego Obrazu Matki Bożej po zadaniu ran ciętych Wizerunkowi Maryi w czasie napadu 14 kwietnia 1430 r. Zachęcamy i zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca.