Jasna Góra – Co warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć?

10 czerwca 2024 08:37, M L

Bramy wejściowe do sanktuarium

otwarte od godziny 5.00 do 21.30

Wały i Droga Krzyżowa

na wałach: Pomnik papieża Jana Pawła II, Pomnik Sybiraków przy Kaplicy Pamięci Narodu, Pomnika o. Augustyna Kordeckiego, studnia bł. Euzebiusza

Bagażownia

Przechowalnia bagażu czynna jest od godz. 6.00 do 17.00.

W dni dużego nasilenia pielgrzymek czas otwarcia bagażowni jest wydłużony.

Punkt pomocy medycznej

obejmuje opieką i udziela pomocy pielgrzymom

Czynny:

od poniedziałku do czwartku od 8:00 do 16:00

od piątku do niedzieli i w święta od 7:00 do 19:00

Furta – centrala telefoniczna

Furta klasztorna czynna od godziny 5.30 do 21.00.

Centrala telefoniczna czynna całą dobę: tel.+48 /034/ 377 77 77.

Ostrzeżenie!

Ostrzegamy przed ludźmi przypinającymi różne oznaki religijne /krzyżyki, medaliki, obrazki/ – tzw. przypinaczami, wyłudzającymi wokół terenu Jasnej Góry pieniądze rzekomo cele klasztoru – osoby te nie mają absolutnie nic wspólnego z Jasną Górą! Nie bądź naiwny – nie daj się naciągnąć! Nie padnij ofiarą wyłudzacza i złodzieja kieszonkowego! Strzeż swoich dokumentów! Zachowaj czujność!


Wota

Zwyczaj przynoszenia i ofiarowywania wotów, składanych przez pątników w Kaplicy Cudownego Obrazu, jest charakterystyczną i wielowiekową praktyką religijną na Jasnej Górze. Prosimy jednak nie przyczepiać samowolnie do ścian Kaplicy żadnych darów dziekczynno – błagalnych, składanych na świadectwo łask otrzymanych przez wstawienictwo Matki Bożej – wszystkie wota prosimy składać u ojca paulina dyżurującego w zakrystii. W zakrystii jest również specjalna Księga Wotów, w której są odnotowywane i rejestrowane wszelkie składane dary wotywne.

Poświęcanie dewocjonaliów

Dewocjonalia w okresie letnim poświęcamy przed Bazyliką i w zakrystii w godzinach jej otwarcia. W okresie zimowym – w zakrystii. Gdy zakrystia jest zamknięta różne pamiątki religijne poświęcamy w Kaplicy Sakramentu Pokuty (od godziny 12:00)

Nabywanie pamiątek

Sklepy Claromontana, księgarnia, Wydawnictwo Paulinianum – zapraszamy!

Punkty duszpasterskie

Na Jasnej Górze w obrębie murów klasztornych czynne są: Biuro Prasowe, Jasnogórskie Centrum Informacji  oraz Sekretariat Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

W Jasnogórskim Ośrodku Duszpasterskim obok kaplicy św. Józefa czynne są: Poradnia Życia Rodzinnego, Redakcja Dwumiesięcznika Jasna Góra oraz Jasnogórski Instytut Maryjny wraz z Biblioteką Maryjną.

W murach Jasnej Góry znajdują się również: Centralny Ośrodek Krzewienia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego oraz Jasnogórskie Centrum Modlitwy ZawierzeniaKsięgi Parafialne dla pielgrzymów. Kapłani wraz z grupami oraz indywidualni pielgrzymi mogą wpisywać się do ksiąg swoich parafii celem odnotowania pobytu.