Jasna Góra – Co warto zobaczyć?

Co warto zobaczyć?

10 czerwca 2024 08:48, M L

Kaplica Matki Bożej i Bazylika Jasnogórska

centralne miejsca na Jasnej Górze, miejsca sprawowania sakramentów i codziennej modlitwy, w głównym ołtarzu Kaplicy Matki Bożej umieszczony jest Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej – Królowej Polski.

Sala Rycerska

sala pamiętająca wiele historycznych wydarzeń, w której umieszczono pamiątkowe sztandary wojskowe, sala na piętrze klasztoru, wejście na lewo przed kaplicą Matki Bożej.
Kaplica Różańcowa

– jest tuż przy Kaplicy Cudownego Obrazu /wychodząc z Kaplicy Matki Bożej kierujemy się na prawo/.
Kaplica św. Józefa

– należy przejść czterema bramami na zewnątrz Jasnej Góry i za pierwszą wejściową bramą zwaną Bramą Lubomirskich kierujemy się na prawo.

Skarbiec, Muzeum 600-lecia

– nad porządkiem zwiedzania czuwają panowie z Ochrony klasztoru i siostry zakonne. We wszystkich tu wymienionych obiektach muzealnych zabronione jest wykonywanie zdjęć i filmowanie bez każdorazowo wydanego, specjalnego zezwolenia Władz klasztoru i o. Kustosza Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze.

– Skarbiec czynny codziennie od 9.00 do 17.00 /sezon letni; w okresie zimowym 1 XI-28 II czynne 9.00-16.00/
– Muzeum 600-lecia czynne codziennie od 9.00 do 17.00 /sezon letni; w okresie zimowym 1 XI-28 II czynne 9.00-16.00/.Bastion św. Rocha – Skarbiec Pamięci Narodu

Bastion św. Rocha czynny codziennie od 9.00 do 17.00 /sezon letni; w okresie zimowym 1 XI-28 II czynne 9.00-16.00/.

Wystawy:
– „Bogurodzica – splendor Rzeczypospolitej obojga Narodów” – aktualnie część niedostępna
– „Narodowy zryw „Solidarności’ w wotach pielgrzymów jasnogórskich”
– „Ojczyzno ma – Polskie drogi do wolności”
– pamiątki po ofiarach katastrofy w Smoleńsku.

Przestrzeń wystawowa przy Bastionie św. Rocha

Wystawy:

„Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary – św. Jan Paweł II i Prymas Tysiąclecia bł. ks. kard. Stefan Wyszyński”

Od Mokrej do Monte Cassino – szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich.Bastion św. Barbary

– Golgota Wschodu
– Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania.
Sala o. Augustyna Kordeckiego

– obraz „Polonia” Antoniego Tańskiego.


Jasnogórska Golgota

Na piętrze w Kaplicy Cudownego Obrazu są stacje Drogi Krzyżowej namalowane przez Jerzego Dudę-Gracza. Miejsce dostępne do modlitwy i zwiedzenia od 6.00 do 21.00.
Stacje Różańcowe
Na placu przed szczytem, od strony parków i III Alei Najśw. Maryi Panny rozmieszczone są stacje różańcowe. Zachęcamy do indywidualnego lub grupowego nawiedzania tych miejsc i rozważania tajemnic Różańca św. Dostępne o każdej porze dnia i nocy.

Wieża

Wznosi się po zachodniej stronie Bazyliki, na osi jej głównej nawy i jest jedną z wyższych wież kościelnych w Polsce (106,30 m). Dostępna jest od kwietnia do listopada. Zwiedzanie wieży uzależnione od warunków atmosferycznych. Wieża nie posiada windy, wejście na pieszo; niższy taras widokowy – 170 schodów; wyższy – 300 schodów.
Wały Jasnogórskie

Na wałach jasnogórskich, w sercu duchowej stolicy Polski, znajdziesz wyjątkowe stacje Drogi Krzyżowej. To miejsce, gdzie historia, wiara i modlitwa splatają się w jedną, ubogacającą duchową wędrówkę.