MEDIA
Jasna Góra Matka Boża Jasnogórska Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika
W związku z przejściem Częstochowy do strefy czerwonej, i wynikającymi z tego powodu limitami wiernych w kościołach, kustosz Jasnej Góry informuje, że od jutra, tj.17 października, do jasnogórskiej bazyliki może wejść 160 osób, do Kaplicy Matki Bożej 60, a do Kaplicy Sakramentu Pokuty 36 osób.   ·   Zapraszamy na nabożeństwa październikowe - codziennie w Kaplicy Cudownego Obrazu o g. 19:00   ·   Zachęcamy do łączności z Jasną Górą przez TVP, Radio Jasna Góra lub kanał Jasnej Góry na youtube.com   ·   Najnowszy odcinek z cyklu Płomyki w Zakon zebrane pt. Ubóstwo jest dostępny!   ·   Trwa Rok Jubileuszowy 750-lecia śmierci bł. Euzebiusza - założyciela Zakonu Paulinów   ·   Prośby na Nowennę do Matki Bożej można składać w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz za pośrednictwem niniejszej strony   ·   

Bastion św. Rocha|50.8133,19.0959

Bastion Św. Rocha stanowi część składową twierdzy jasnogórskiej i został wzniesiony w latach 1624-1639 i rozbudowany pomiędzy 1678 a 1681 rokiem, kiedy to pierwotny, mniejszy bastion obudowano nieco większym, pozostałą przestrzeń zasypując gruzem i ziemią.

Bastion Św. Rocha jest od 1991 roku systematycznie konserwowany, co doprowadziło do usunięcia późniejszych nawarstwień i odsłonięcia oryginalnych murów pamiętających sławne oblężenie szwedzkie Jasnej Góry w czasie „potopu” w listopadzie i grudniu 1655 roku.Obecnie otwarta jest centralna przestrzeń wnętrza bastionu, pierwsza z planowanych części stałej aranżacji nowego Skarbca.