Jasna Góra – Biblioteka jasnogórska

Biblioteka jasnogórska

25 maja 2024 07:21, M L


Biblioteka Jasnogórska posiada status biblioteki teologicznej, zakonnej. Obejmuje zbiór czasopism teologicznych w języku polskim i obcych, oraz książek, wydrukowanych po roku 1800. Książki wydane od XV do XIX wieku gromadzi Stara Biblioteka. Biblioteka Jasnogórska udostępnia zbiory własne jak również Biblioteki Starej i Archiwum Jasnogórskiego.

Wejście do Biblioteki Jasnogórskiej
Nasza Biblioteka zgromadziła około 100.000 woluminów. Są to przede wszystkim dzieła teologiczne i nauk humanistycznych: historii, polonistyki, geografii, filozofii, psychologii i in.

Posiadamy cenny Zbiór Częstochowianów – książek i czasopism, dotyczących Jasnej Góry i Regionu Częstochowskiego, oraz rzadki zbiór katalogów i schematyzmów diecezjalnych i zakonnych, począwszy od XVIII stulecia.


Czytelnia Biblioteki Jasnogórskiej
Wszystkie zbiory udostępniamy w Czytelni Jasnogórskiej, która mieści się nad Punktem Medycznym (wejście do czytelni znajduje się na końcu korytarza Punktu Medycznego).

Biblioteka podręczna w czytelniKorzystanie ze Zbiorów Archiwalnych wymaga posiadania dokumentu uczelni, potwierdzonego przez promotora pracy naukowej. Czytelnicy Biblioteki Starodruków (Biblioteki „Starej”) nie mają wstępu do pomieszczeń tej Biblioteki. Zwiedzanie Biblioteki Zabytkowej odbywa się wyłącznie poprzez Jasnogórskie Centrum Informacji.

Magazyn czasopism w starej Baszcie Klasztornej

Biblioteka Jasnogórska przeprowadza digitalizację swych katalogów od 2004 roku, w ramach Federacji Bibliotek kościelnych „Fides”. W godzinach pracy Czytelni Katalog Biblioteki Jasnogórskiej dostępny jest w internecie pod adresem:

http://192.168.80.105/cgi-bin/makwww.exe

Federacja Bibliotek Kościelnych „Fides” posiada bogaty portal internetowy, który gromadzi bibliografię teologiczną wielu bibliotek kościelnych oraz tworzy własną Bibliotekę Cyfrową, dostępną na tym portalu.

Adres internetowy Federacji: http://www.fides.org.pl/

Dawny kapitularz zakonny, dzisiaj magazyn książek i czasopismBiblioteka Jasnogórska
ul. o. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa

tel. 034 3777444

e-mail: czytelnia@jasnagora.pl

Czytelnia Biblioteki Jasnogórskiej
czynna :
Poniedziałek – Piątek : 9.00 – 17.00
oprócz środy oraz świąt państwowych i kościelnychDyrektor Biblioteki Jasnogórskiej
o. Stanisław Tomoń OSPPE