MEDIA
Jasna Góra Matka Boża Jasnogórska Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika
Zapraszamy do Jasnogórskiej Szopki w godzinach od 9:00 do 18:00, a w soboty, niedziele i święta do 21:00!   ·   Film - Jasnogórskie cuda i łaski - codziennie o 13:00 w Kaplicy św. Józefa na Halach   ·   Zapraszamy do obejrzenia w arsenale wystawy pt. Człowiek Zawierzenia z okazji 40 rocznicy pierwszej papieskiej pielgrzymki św. Jana Pawła II na Jasną Górę   ·   Prośby na Nowennę do Matki Bożej można składać w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz za pośrednictwem niniejszej strony   ·   

XVIII wiek

1702 – po zwycięstwie Szwedów pod Kliszowem, król Szwecji Karol XII postanawia opanować całą Polskę. Szwedzkie wojska (8 tys. żołnierzy) pod wodzą generała Guldenstierny stanęły pod murami jasnogórskiej fortecy. Po 10 dniach, wobec zdecydowanego oporu, Szwedzi rezygnują z oblężenia. Jasna Góra pozostaje wierna królowi Augustowi II.

1704 – ok. 5 tys. żołnierzy szwedzkich pod dowództwem płk. Horna oblegały bezskutecznie Jasną Górę.

1705 – wobec kolejnego zagrożenia ze strony wojsk szwedzkiej armii generała Stromberga – Cudowny Obraz wywieziono do klasztoru paulinów w Mochowie koło Głogówka.

1706 – Jasnogórska drukarnia działająca już w XVII w. mocą przywileju Augusta II może służyć Narodowi w szerokim zakresie. Obok literatury religijnej i modlitewników rozpoczyna druk elementarzy do nauki języka polskiego.

1717, 8 września – uroczysta koronacja obrazu Królowej Polski papieskimi diademami (na mocy aktu papieża Klemensa XI z 1716 roku) – po raz pierwszy w świecie ukoronowano tak obraz poza Rzymem.

1736 – księgozbiór klasztorny o wielowiekowej tradycji, spełniający rolę centrum kultury umysłowej paulinów w Polsce, w nowym pomieszczeniu otrzymuje wytworne regały. Księgozbiór i wystrój biblioteczny stanowią unikatowy zabytek kultury narodowej.

1764 – konstytucja sejmu koronacyjnego zamieszcza oficjalne potwierdzenie elekcji Matki Bożej dokonanej przez Jana Kazimierza oraz wskazuje na społeczną aprobatę godności Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski.

1770-71 – Kazimierz Pułaski i konfederaci barscy odpierają na Jasnej Górze ataki rosyjskiego generała, Iwana Drewicza.

1782 – jubileusz 400-lecia.

1769-1771 – Kazimierz Pułaski i konfederaci barscy na Jasnej Górze odpierają ataki generała Drewicza.

1793 – fortecę jasnogórską zajmują wojska pruskie feldmarszałka Mólendorta (II rozbiór Polski).