MEDIA
Jasna Góra Matka Boża Jasnogórska Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika
Nowenna przed uroczystością NMP Częstochowskiej (17 - 25 VIII) g. 18:30 Zapraszamy!   ·   Multimedialna wystawa pt. Śladami Jezusa w godz. 9:00 - 21:00 do 27 października przy Jasnej Górze!   ·   Zapraszamy do obejrzenia w arsenale wystawy pt. Człowiek Zawierzenia z okazji 40 rocznicy pierwszej papieskiej pielgrzymki św. Jana Pawła II na Jasną Górę   ·   Zapraszamy na Wieczory Maryjne - Katechezy z Janem Pawłem II w 40. rocznicę pielgrzymki na Jasną Górę oraz na Wieczory z cyklu Prymas Jasnogórski - w drodze na ołtarze   ·   Prośby na Nowennę do Matki Bożej można składać w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz za pośrednictwem niniejszej strony   ·   Zapraszamy na Apel Jasnogórski o godzinie 21:00!   ·   

XV wiek

1425 – arcybiskup gnieźnieński, Prymas Wojciech Jastrzębiec, udziela przywileju – pielgrzymi nawiedzający Jasną Górę w pokucie i z wyznaniem win mogą korzystać z łaski odpustów.

1429-1450 – budowa centralnego miejsca kultu Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej – kaplicy gotyckiej zachowanej do dziś.

1429 – papież Marcin V poinformowany przez króla Władysława Jagiełłę, że w kościele na Jasnej Górze dokonują się często tajemnice cudów, potwierdza charyzmat tego miejsca, wiążąc przywileje odpustowe ze świętami maryjnymi.

1430, 16 kwietnia – rabunkowy napad husycki. Zniszczeniu Obrazu towarzyszy dążenie rozdzielenia wspólnoty polsko-litewskiej. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej jest restaurowany w królewskim Krakowie.

Rok później Cudowny Obraz zostaje w uroczystej pielgrzymce przeniesiony z Krakowa na Jasną Górę.

1463 – konsekracja wielkiego kościoła, wzniesionego w stylu gotyckim, pod wezwaniem Krzyża Świętego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

1496 – Papież Aleksander VI udziela sanktuarium jasnogórskiemu przywileju „spowiedników apostolskich” – czterech paulinów wyznaczonych przez prowincjała otrzymywało szerszy zakres władzy w ramach sakramentu pokuty, mogąc rozgrzeszać penitentów z grzechów i kar, zastrzeżonych dla biskupów ordynariuszy, a także z niektórych zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej. Na początku XX w. uprawnienia te zostały nadane wszystkim spowiednikom paulińskim.