Biuro Prasowe Jasnej Góry

2019-10-01 'TOŻSAMOŚĆ' - wystawa fotografii Marcina Szpądrowskiego

Zaproszenie na wystawę 'TOŻSAMOŚĆ - fotografią pisana' Wystawa zdjęć częstochowskiego fotografa Marcina Szpądrowskiego zatytułowana „TOŻSAMOŚĆ - fotografią pisana” prezentowana będzie w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 1 października o godz. 17.00.

Wystawa składać się będzie z ponad 40 zestawów fotografii, wykonanych podczas niezwykle ważnych wydarzeń w Częstochowie, Warszawie, Krakowie i Oświęcimiu, wydarzeń szczególnych, które połączyły Polaków i skłoniły do refleksji nad życiem i tożsamością.

Motywem spajającym większość z tych fotografii będzie Jasna Góra, bo - jak podkreśla Marcin Szpądrowski - „pod opiekę Jasnogórskiej Pani zwracamy się w chwilach trudnych, szczególnych i ważnych dla nas samych i dla naszego Narodu i Państwa. To Ona dodaje nam sił, wiary i od setek lat stanowi podstawę naszej TOŻSAMOŚCI”.

Mottem Wystawy są słowa śp. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 września 2007 r.: „Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii, musimy pamiętać o swojej tożsamości. Tożsamości ciekawej, niepowtarzalnej, na którą złożyły się nasze skomplikowane dzieje”.

Na wystawie będzie można zobaczyć zdjęcia, wykonane na Jasnej Górze i w okolicach w ciągu ostatnich parunastu lat:
- w dniu śmierci św. papieża Jana Pawła II oraz podczas rocznic Jego śmierci;
- w dniu Katastrofy Smoleńskiej i podczas rocznic katastrofy;
- podczas 300. rocznicy Koronacji Jasnogórskiego Obrazu;
- podczas Pielgrzymek Warszawskich, Pielgrzymek Wojskowych, Pielgrzymek Motocyklistów, Narodowej Pielgrzymki Husarii; Pielgrzymek Kibiców; Pielgrzymki Żołnierzy Wyklętych;
- podczas wielokrotnych edycji Festiwalu Muzyki Sakralnej 'Gaude Mater' na Jasnej Górze, w czasie których pokłon Jasnogórskiej Pani oddawali tacy artyści, jak m. in. : Wojciech Kilar, Arvo Part, Krzysztof Penderecki, Piotr Paleczny czy Zespól Pieśni i Tańca Śląsk;
- podczas Jasnogórskich Uroczystości 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości
- podczas obchodów setnej rocznicy urodzin o. Jerzego Tomzińskiego, dwukrotnego generała Zakonu Paulinów i trzykrotnego przeora Jasnej Góry, ostatniego żyjącego uczestnika II Soboru Watykańskiego, pomysłodawcy Apelu Jasnogórskiego, przyjaciela Świętego Jana Pawła II, Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Św. Ojca Pio, człowieka wielkiej wiary i wielkiego serca.

Oprócz jasnogórskich zdjęć, do tej wystawy zostały dołączone zdjęcia zrobione w Warszawie i Oświęcimiu w szczególnych okolicznościach, które połączyły Polaków:
- na Krakowskim Przedmieściu, Placu Piłsudskiego, Placu Zamkowym, Starym Mieście po Katastrofie Smoleńskiej i w czasie pierwszej części Ostatniego Pożegnania Pary Prezydenckiej;
- podczas 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Wśród prac znalazła się także praca szczególna, osobista, związana z bohaterską i niezwykłą historią Dziadka Autora, ppłk. Kazimierza Szpądrowskiego, strzelca, piłsudczyka, legionisty, wysokiego oficera wywiadu, bohatera wojny polsko-bolszewickiej i wojny obronnej 1939 roku, aresztowanego we Lwowie, więźnia Starobielska, straconego w Moskwie.

Wystawa w Częstochowie będzie połączona z wydaniem katalogu oraz koncertem Zespołu Pieśni i Tańca ‘Śląsk’ im. Stanisława Hadyny pt. ‘Pieśń o Ojczyźnie’, wpisujących się w obchody Odzyskania Niepodległości, które w 2019 roku są nadal celebrowane w Polsce i poza granicami naszego kraju. Koncert zabrzmi w bazylice o godz. 18.00. Wstęp jest wolny.

Wystawa ukaże się w trzech odsłonach: w Częstochowie, w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze oraz w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, a także w Bibliotece Miejskiej Wadowicach.

Terminy wystaw:
- Jasna Góra: 1-13 października 2019 r.
Wernisaż odbędzie się 1. października 2019 o godz. 17.00 na Sali Rycerskiej.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert Zespołu Pieśni i Tańca ‘Śląsk’ w bazylice Jasnogórskiej o godz. 18.00
- Biblioteka Miejska w Wadowicach: 15–30 października 2019 r.
- Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie: 4–19 listopada 2019 r.

Do Wystawy zostanie wydany elegancki, 80-stronnicowy katalog w twardej oprawie.

Organizatorem wystaw i koncertu oraz wydawcą katalogu jest Stowarzyszenie „Wspólnota Gaude Mater” z Częstochowy.

Patronat honorowy objęli: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego oraz Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

Patronat medialny objęli: TVP3 Katowice, Polskie Radio Katowice, Radio Jasna Góra, Tygodnik Katolicki Niedziela, Radio Jura i Gazeta Częstochowska.

Wydarzenie otrzymało dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego NIEPODLEGŁA.

*

Marcin Szpądrowski - urodzony w 1958 roku, absolwent Politechniki Częstochowskiej, Szkoły Głównej Handlowej i Institut Français de Gestion (MBA). Od dwudziestu lat integruje społecznie środowisko częstochowskich fotografików, animuje szereg działań w tej dziedzinie sztuki, dokumentując równocześnie większość wydarzeń wysokiej kultury na fotografiach.

Przez piętnaście lat był głównym fotografem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej 'Gaude Mater'. Od parunastu lat sprowadza do Częstochowy prestiżową wystawę największego Konkursu Fotografii Prasowej „Grand Press Photo”. Jest fundatorem i prezesem Zarządu Fundacji Festiwal Sztuki Fotoreportażu, od 2013 r. organizuje ogólnopolskie konkursy fotograficzne „Fotomaraton”, „Fotosprint”, „Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu”, „Mistrzostwa Jury w Fotografowaniu”, „Mistrzostwa Województwa Śląskiego w Fotografowaniu”, „Częstochowianki 2016”, warsztaty i plenery oraz spotkania fotograficzne z najwybitniejszymi twórcami w tej dziedzinie sztuki. Prowadzi kultowy portal częstochowskich fotografów „Fotomedaliki.pl”. Swoje fotografie publikuje w wydawnictwach artystycznych, prasie krajowej i zagranicznej. Poprzez swoją twórczość promuje Częstochowę i Polskę w kraju i zagranicą. Do tej promocji przyczynia się też jego siedemnastoletnia praca zawodowa w polskim wydawnictwie krzyżówkowym „Technopol”.

Jako fotoreporter współpracuje z szeregiem wydawnictw lokalnych i ogólnopolskich. Z potrzeby serca stara się też być, z aparatem fotograficznym, tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne dla naszej Ojczyzny i społeczności. Juror i laureat i organizator szeregu konkursów fotograficznych lokalnych i ogólnopolskich. W roku 2018 był organizatorem i jurorem w wielu ważnych dla środowiska fotograficznego ogólnopolskich Konkursach, m.in: „Człowiek Dobry jak Chleb. Św. Brat Albert”, „Mistrzostwa Jury w Fotografowaniu”, „Zobacz Częstochowę”, a Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina wydał album z jego jasnogórskimi zdjęciami, poświęcony światowej sławy estońskiemu genialnemu kompozytorowi i mistykowi Arvo Pärtowi.

Członek Jurajskiego Fotoklubu RP. Fotograf roku 2010. Ma na swoim koncie szereg wystaw fotograficznych –
indywidualnych i zbiorowych oraz wiele publikacji w gazetach, czasopismach, albumach i kalendarzach. Nagradzany m.in.: 2009 – Promotor Miasta Częstochowy, specjalne podziękowanie Prezydenta Miasta; 2010 – główna nagroda, ostatnie pióro Prezydenta R.P. Lecha Kaczyńskiego w konkursie „Katyń Pamiętamy. Małopolska”; praca „ Dziadku, Tato – ja ciągle pamiętam” o bohaterskim dziadku Kazimierzu; 2015 – tytuł i statuetka „marka częstochowskie – LUBIĘ TO” w kategorii osobowość 2016 – Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”; 2016 – Srebrna Odznaka „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”; 2016 – Srebrny Krzyż Zasługi.

Nauczyciel fotografii w Technikum TEB Edukacja, Policealnej Szkole TEB Edukacja oraz w SM „Nasza Praca”. Pochodzi z rodziny o bardzo silnych tradycjach patriotycznych: Dziadek ppłk dypl. Kazimierz Szpądrowski był piłsudczykiem, legionistą, oficerem wywiadu w 1929 r., aresztowanym w 1939 r. we Lwowie, więzionym w Starobielsku, straconym jako bohater w Moskwie w 1940r, odznaczonym pośmiertnie przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski; Mama Alina Barbara Szpądrowska była młodą sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim.

oprac. BPJG
2019-09-25, środa, godz. 9.10

drukuj
Czytaj stronę w 104 językach

Galeria zdjęć:

w najbliższych dniach


czwartek - 25 kwietnia

Maturzyści V LO Kraków
godz. 11.00 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej
Pielgrzymka Maturzystów archidiecezji katowickiej
godz. 12.00 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej


piątek - 26 kwietnia

Maturzyści Niepołomice
godz. 12.00 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej
Jasnogórskie Dni Skupienia + warsztaty muzyczne
godz. 18.30 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej
Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne
godz. 18.30 - Msza św. - Bazylika

Czuwanie: par. MB Nieustającej Pomocy Kraków - Mistrzejowice


sobota - 27 kwietnia

Jasnogórskie Dni Skupienia
godz. 9.30 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej
Ogólnopolska Pielgrzymka Wędkarzy
godz. 11.00 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej
Ogólnopolska Pielgrzymka Parafii Jakubowych
godz. 13.30 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej
Ogólnopolska Pielgrzymka Karawaningowa
godz. 14.30 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej
Czuwanie Jasnogórskiej Wspólnoty Kana
godz. 17.30 - Bazylika

Czuwanie: Instytut Prymasowski + Jasnogórska Rodzina Różańcowa + gr. IV WPP


niedziela - 28 kwietnia

Ogólnopolska Pielgrzymka Karawaningowa
godz. 9.30 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej
Jasnogórskie Dni Skupienia
godz. 9.30 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej
Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty
godz. 12.00 - Msza św. - Szczyt
Uczestnicy V Ogólnoeuropejskiego Form Bractw
godz. 12.30 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej
Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne
godz. 13.00 - Bazylika
Pielgrzymka Transportowców
godz. 14.00 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej

Czuwanie: Parafia Ducha Świętego z Gdyni


poniedziałek - 30 kwietnia

Pielgrzymka Represjonowanych Żołnierzy Górników
godz. 11.00 - Msza św. - Kaplica Matki Bożej


Spowiedź w Kaplicy Sakramentu Pokuty i Pojednania
codziennie w godz. od 6.15 do 19.30

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Sakramentu Pokuty i Pojednania
codziennie w godz. od 6.00 do 21.00

Muzea jasnogórskie, Golgota Wschodu - Bastion św. Barbary
czynne w godz. od 9.00 do 16.00

Wieża
czynna w godz. od 8.00 do 16.00

Prośby na Nowennę do Matki Bożej
można składać w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz za pośrednictwem strony internetowej jasnagora.pl

Zachęcamy do łączności z Jasną Górą przez TVP, TV Trwam, Radio Jasna Góra lub kanał Jasnej Góry na youtube.com

Transmisja wszystkich Mszy świętych i nabożeństw z Kaplicy Matki Bożej:
- kanał YouTube Jasnej Góry
- strona internetowa www.jasnagora.pl
- strona internetowa www.jasnagora.com